Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.


Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy

Facebook Regionalne Centrum Kultury w DrzewicyRSS

Polish Czech English French German Italian Russian Slovak Spanish Ukrainian Urdu

Formularz wyszukiwania

Kl. VII ze S.P. w Drzewicy
27-04-2022
Warsztaty archiwistyczne dla młodzieży

    W MBP w Drzewicy odbyły się warsztaty w ramach projektu  Archiwa Rodzinne Niepodległej. Celem projektu prowadzonego przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz archiwa państwowe, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest pomoc wszystkim zainteresowanym w poznaniu własnego dziedzictwa
i zachowaniu jego bezcennych świadectw – dokumentów zebranych w archiwach rodzinnych. Warsztaty, które odbyły się w drzewickiej książnicy 25 kwietnia 2022 roku, poprowadził  
dr Maciej Hubka - historyk wojskowości, archiwista w Archiwum Państwowym
w Piotrkowie Trybunalskim.

    Około 100 uczniów podzielonych na pięć grup warsztatowych ze starszych klas szkół podstawowych w Domasznie, Radzicach Dużych, Drzewicy i Brzustowcu dowiedziało się, czym są archiwa rodzinne i co je stanowi. Gromadzone przez rodziny materiały mają najczęściej wartość sentymentalną. Każde archiwum prywatne jest inne, niepowtarzalne, i właśnie
ta różnorodność świadczy także o ich wartości, której często nie dostrzegamy. Okazało się,
 że cennym uzupełnieniem zasobów archiwów państwowych są archiwa rodzinne, z których możemy czerpać. To skarbce rodzimej historii, gromadzące często unikalne dokumenty. Dlatego  dokumentów nie należy niszczyć pochopnie.  Część z tych materiałów być może
za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat stanowić będzie doskonałe źródło dla poznania obyczajowości, problemów życia codziennego, spraw zawodowych i majątkowych, dziejów rodziny, albo regionu czy nawet kraju.

    Archiwista zachęcał młodzież do porządkowania, ewidencjonowania i właściwego przechowywania zdjęć i dokumentów. Zwrócił uwagę na zagrożenia i przybliżył właściwy sposób zabezpieczenia fotografii. Uczniowie zaprezentowali przyniesione ze sobą pamiątki, zwracając szczególną uwagę na datę ich powstania, przedstawione osoby i wydarzenia. Dynamiczna narracja  i ciekawy styl wypowiedzi eksperta sprawiły, że uczniowie zainteresowali się  zawodem archiwisty. Pan Maciej Hubka wyczerpująco udzielał odpowiedzi na zadawane pytania.   

    Warsztatom towarzyszyła wystawa , Dziedzictwo-Pamięć-Przyszłość”, opracowana
w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Autorzy we wstępie do katalogu wystawy zachęcają, aby śledząc plansze ekspozycji „ czy aby przypadkiem i w naszych domowych zbiorach nie znajdują się nieco może i zapomniane, choć bezcenne i zasługujące na troskę dokumenty rodziców, dziadków, pradziadków…”.   Zapraszamy do jej obejrzenia przez najbliższe 2 tygodnie.



Wszystkie aktualności

Copyright RCK Drzewica 2021

Created by VOBACOM